הרכב שליווה אתכם בנאמנות לאורך זמן כבר לא מתפקד יתכן שעבר תאונת טוטאלוס והשמאי הכריז עליו כעל רכב שיצא מכלל שימוש או שהוא כל כך ישן שכבר לא בטוח לנסוע עמו בכביש. רכב שגוזל כסף או לא כשיר לתנועה עדיף שירד מהכביש ויוחלף ברכב אחר. רכב המוגדר על ידי שמאי כטוטאלוס הוא רכב שסך הנזק שלו עולה על 60% משווי הרכב ולרוב בתאונות קשות השמאי אכן יגדיר את הרכב במצב של אובדן מוחלט, אך יש לשים לב להבדלים בין טוטאלוס ובין אבדן להלכה וגם במקרה זה לרוב לא משתלם להמשיך להחזיק בו.   

מהי האלטרנטיבה המובילה לרכבים ישנים או מושבתים? 

אם הרכב שלכם הוגדר טוטאלוס או כאמור כבר לא עולה על הכביש תוכלו להרוויח עליו מהליך של מכירתו לפירוק. למה הכוונה? בעבר הייתה נהוגה בישראל תוכנית גריטה שעודדה בעלי רכבים ישנים או מושבתים למסור אותם ולקבל תגמול בעד הרכב על מנת להפחית זיהום אוויר ורכבים ישנים שעשויים לסכן חיים. כיום תוכנית זו לא רלבנטית כבר לבעלי רכבים פרטיים והאופציה הקיימת היא למכור אותם למגרשים המבצעים הליך של פירוק. 
מגרשים אלה מתמחים בפירוק הרכבים הישנים או המושבתים וחילוץ חלקי חילוף מכניים שיכולים לשמש רכבים אחרים שזקוקים להם על מנת שיוכלו לפעול בצורה תקינה. יש מי שמדמים תהליך זה לסוג של תרומת איברים או השתלת איברים כך שמדובר גם במעשה טוב בסופו של דבר.  
היתרונות הם רבים הן עבור הקונים והן עבור המוכרים: מי שמוכרים את הרכב מקבלים תמורה כספית ויכולים להשתמש בכסף לכל צורך כמו למשל, רכישת רכב חדש והקונים משתמשים בחלקי החילוף לטובת תיקון של רכבים אחרים. כמו כן, מדובר באקט ידידותי לסביבה כיוון שחומר הגלם מהרכב שאינו הולך לרכבים אחרים ממוחזר וכל זה מתבצע בהליך שמאפשר למחזר את הקיים מבלי לייצר חדש. כלומר, הרכב שלכם שלא שימושי יותר הוא אוצר של מגרשי פירוק שמשתוקקים לחלקי חילוף בין אם יורכבו ברכבים חדשים או ימכרו למוסכים ולכל הדורש ולמי שזקוק לחלקים אלה. 
אומנם לא קיים בשוק מחירון אחיד של כמה מקבלים תמורת פירוק רכב, אבל אפשר לברר עם כל מקום שמציע שירותי פירוק לגבי התמחור שלרוב מושפע מפרמטרים דוגמת שנת ייצור, סוג הרכב ומצבו וכדאי לברר גם איך מתקבל התגמול הכספי בין אם באמצעות העברה בנקאית, כרטיס אשראי, צ'ק או במזומן.  

הובלת הרכב כל הדרך לפירוק 
במידה והרכב טוטאלוס הוא אינו יכול לזוז ולהגיע לחברת או מגרש הפירוק כך שהדרך האפקטיבית ליהנות בכל זאת ממכירתו לצרכי פירוק היא באמצעות הובלת הרכב למגרש. קיימים רכבי הובלה חזקים ובטיחותיים שמובילים רכבים או חלקי חילוף ספציפיים מרכבים למגרשים כך שתוכלו להסיר הדאגה מלבכם וגם לחסוך את הזמן בהסעת הרכב או במציאת פתרון לשינוע שלו עד למגרש.  
חשוב מאוד לפנות לחברת הובלות אמינה שמציעה שירותי הובלה בזמינות גבוהה גם בהתראה קצרה, במיוחד אם אתם כבר ממהרים למסור את הרכב בפירוק וכל שאתם זקוקים לו כעת זה רק לשירותי הובלות. חשוב לוודא שיש לחברה צי של משאיות ורכבים שמסוגלים לשאת משאות כבדים כמו חלקי חילוף של רכבים וכן שיש מערך של שירות לקוחות אדיב, זמין, שמטפל בפנייה שלכם כדי לוודא שתקבלו את הטיפול הטוב ביותר עד שהרכב יגיע ליעד המבוקש כמו מגרש הפירוק ושההובלה עצמה מתבצעת על פי רישיון ותקנים של משרד התחבורה