העמסה בטוחה

בכבישי הארץ נעים מדי יום רכבי משא רבים המובילים מטענים בגדלים ובמשקלים שונים. העמסת מטען על רכב היא אתגר יומיומי – עבור נהג רכב מסחרי ומשאית ועבור מי שאחראי על ההעמסה. אנו מציגים בפניכם מדריך קצר אשר ממסד את תורת ההעמסה, הפריקה ואבטחת המטענים המובלים במשאיות וברכבים מסחריים. המדריך נועד כדי לשרת נהגים מקצועיים, קציני בטיחות בתעבורה, מלגזנים, מנופאים, וכל מי שעוסק בהעמסה ופריקה של משאיות ורכבים מסחריים.

תמונות שכולנו מכירים..

גמלים דחוסים בתוך קרון הובלהכולנו מכירים את התמונות מארצות רחוקות, בהן נראה רכב קטן בו נדחסים אנשים רבים, תלויים בתוכו ובדפנותיו, ועמם שלל חבילות, לעתים אף בעלי חיים. אלו תמונות אקזוטיות ומשעשעות, אך לא נראה אותן בכבישי ארצנו. במדינה מתוקנת כשלנו ישנם חוקים ברורים הנוגעים להעמסה על רכב מסחרי. חוקים שנועדו להבטיח את בטיחות הנהג, הנוסעים וכלי הרכב האחרים על הכביש. הסיבה לחוקים ולכללים הנוגעים להעמסת מטען היא שרכב עמוס מגיב אחרת מרכב שאינו עמוס. לעומס ישנה השפעה על מתלי הרכב, על מרכז הכובד שלו, על המהירות והיציבות ועל מהירות התגובה שלו במצבי בלימה או בזמן סיבוב ההגה.

חוקי העמסת רכב

ישנם לא מעט חוקים הנוגעים להעמסת רכב, שיש להכירם ולנהוג לפיהם. עבירה על חוקים אלו כרוכה כמובן בקנס, או בהזמנה לדין וקבלת נקודות. אך התוצאה עלולה להיות חמורה הרבה יותר. במקרה הקל – עלול להיגרם נזק לרכב כתוצאה מהעמסת יתר. במקרה הגרוע יותר עלולים הנהג ו/או הנוסעים להימצא בסכנת חיים. לכן, בין אם אתה נהג המתפרנס מהובלת מטענים ובין אם אתה עומד לבצע רק הובלה אחת, עליך להכיר חוקים אלה ולפעול על פיהם.

כללי בטיחות בעת הובלת מטענים ושינוע לעסקים 

עומס מותר

בכל ספר רכב מופיעות הוראת הקובעות:

  • מהו לחץ האוויר בצמיגים הקדמיים והאחוריים במצב רגיל ובמצב עומס.
  • מהו המשקל המרבי שמותר להעמיס על גבי המשאית.
  • לפני העמסת הרכב, חובה ללמוד מהן הוראות היצרן של הרכב הספציפי, אותו אתם עומדים להעמיס.

יש למלא הוראות אלו בקפדנות, משום שמדובר בדיני נפשות.

מטען ללא חופש

כאשר מעמיסים מטען ברכב מסחרי, יש לדאוג שיהיה ללא חופש תנועה בחלל הרכב.
חפצים חופשיים יהפכו למסוכנים בעת בלימה, כאשר יהיה להם מסלול מעוף פנוי וישיר אל ראש הנהג או הנוסעים.
מסיבה זו יש לעגן ולקשור כל מה שניתן לקשירה. חפצים קטנים יש לארוז בתוך ארגזים / מיכלים סגורים, המעוגנים לארגז.

מיקום נכון של המטען

כשאתם מתכננים איך להעמיס סחורה בתוך חלל הרכב המסחרי, זכרו שחפצים כבדים יש למקם על רצפת הרכב. אם אפשר, דחוסים זה לזה ותחומים על ידי גב המושב או על ידי קירות התא הפנימי. אין לערום ערימה אחת גבוהה של חפצים כבדים, אם דבר אינו חוסם אותה מליפול במקרה בלימה. עדיף לערום בכמה ערימות נמוכות יותר. אם מושב הנהג והנוסע הקדמי הם בחלל אחד עם תא המטען, אין לערום סחורה מעבר לקו הגובה של המושבים. כלל זה מבטיח שלא יעופו חפצים מהחלק האחורי לקדמי בזמן בלימה, וכן ששדה הראייה של הנהג יישאר פנוי.

הובלת מטען עם נוסעים

אם מובילים גם נוסעים וגם מטען, אסור שצורכי הובלת המטען יפגעו בבטיחותם של הנוסעים. אין למנוע גישה לחגורות הבטיחות של כל אחד מהנוסעים, בטענה שחסר מקום למטען. יש לדאוג שהרכב יהיה גדול מספיק להכיל את כל המטען הדרוש, או לחלופין – שכמות המטען תוגבל על ידי המרחב הפנוי להובלה בטוחה בחלל הרכב הספציפי.

מדידת לחץ אוויר בצמיגיםלחץ אוויר

חובה לוודא שלחץ האוויר בכל הצמיגים תקין ותואם את הגדרות היצרן עבור רכב עמוס. צמיג שאינו מנופח כנדרש בזמן שהרכב עמוס, יכול להוות מפגע בטיחותי חמור.

נהיגה מותאמת

נהיגה ברכב עמוס לעייפה דורשת מהנהג התאמה לתנאים. יש להקפיד על מהירות שאינה גבוהה, להאט בהדרגה לפני סיבובים ולבצעם במתינות. יש לתכנן בלימה עם מרחק בלימה גדול יותר ולהימנע ככל האפשר מבלימות פתאומיות חזקות.

רכבים מסחריים מודרניים הם רכבים בטיחותיים, הבנויים לספק ביטחון והגנה לנהג ולנוסעים במצבים שונים על הכביש. אם תפעלו בהתאם לדרישות חוקי ההעמסה של רכב מסחרי או משאית, ותנהגו ברכב בזהירות המתבקשת, מובטח שתזכו לחוויית נהיגה מוצלחת ובטוחה גם ברכב עמוס.