הובלה בטוחה ונכונה של ציוד יכולה להיות קריטית לתפקוד של חברה או עסק. קחו לדוגמה מחסן שלא יכול להתנהל בלי ציוד כמו מערכות מדפים, משטחים וכדומה. אם הציוד הזה יספוג נזק בעקבות הובלה לא מקצועית, המשמעות היא הפסדים כספיים גם על הציוד שנהרס וגם על הזמן שהעבודה לא התנהלה באופן תקין. לכן חשוב לפנות רק לחברת הובלות מקצועית שיכולה להתחייב שהציוד יגיע בשלום מנקודה א' לנקודה ב'.

איך מובילים נכון ציוד

מה צריך לקחת בחשבון לפני שמובילים ציוד?

ריכזנו עבורכם כמה נקודות שחשוב לשים אליהן לב כדי לשפר את הסיכוי שההובלה תעבור בצורה חלקה. 

תכנון נכון

בניגוד להובלה של דירת מגורים בה מדובר בציוד סטנדרטי כמו מיטה או מקרר, הובלה של ציוד עסקי או לוגיסטי יכולה להיות הרבה יותר מגוונת. לכן, תכנון נכון הוא המפתח להשלמת הובלה בצורה מקצועית. צריך לבדוק איזה ציוד צריך להוביל וכפועל יוצא, במה צריך להשתמש כדי לבצע את ההובלה. למשל, אם אתם רוצים להוביל ציוד כבד כמו מלגזה – צריך לוודא שיש כלי רכב מתאים שיכול לעמוד במשימה. 

הערכת סיכונים

כשמדובר על ציוד כבד, אפילו טעות קטנה יכולה לגרום לסיבוך רציני. כדי להימנע ממצב כזה, צריך לעשות בדיקה מקיפה של סיכונים אפשריים ולתכנן איך למנוע את ההתממשות שלהם. למשל קצוות חדים של ציוד או חלקים רופפים שעלולים ליפול תוך כדי ההובלה ולגרום נזק לציוד עצמו או למובילים. חשוב להגן על הציוד שלכם ועל אלו שמובילים אותו על ידי חיזוק חלקים שלא מחוברים טוב והוספה של ריפוד או כיסוי (כמו ניילון פצפצים) איפה שצריך. 

רישום מלאי

לא משנה כמה ציוד אתם מובילים, גם אם זו כמות גדולה וגם אם אלו חפצים בודדים, כדאי לנהל רשימה שתעזור לכם לעקוב אחרי הציוד. יש כמה דרכים לעשות את זה: אתם יכולים להכין רשימה עם כל פריט בפני עצמו, או אם מובילים את הציוד בקרטונים – אפשר להתמקד בקופסאות ולא בתכולה שלהן (למשל למספר אותן). כשהציוד מגיע ליעד, תבדקו את הרשימה שלכם כדי לוודא שלא חסר לכם שום דבר. 

תקציב 

אם אתם מתכננים הובלה של ציוד משמעותי, אין ספק שתקציב הוא אחד השיקולים שלכם. כשאתם פונים לחברת הובלות, כדאי לקבל כמה הצעות מחיר מפורטות שיש בהן לא רק מחיר, אלא גם תיאור של השירותים שהמחיר הזה כולל. הפעילו שיקול דעת ואם אתם מקבלים הצעת מחיר נמוכה או גבוהה באופן משמעותי מהסטנדרט, בדרך כלל עדיף לוותר על חברות כאלו ולהתמקד באלו שמציעות מחירים ממוצעים. 

דגשים לסוגי ציוד שונים

חוץ מטיפים כלליים, יש כמה עצות שכדאי להכיר כשמובילים סוגי ציוד מסוימים. 

הובלה של ציוד כבד 

ציוד שמוגדר "כבד" יכול לכלול מגוון רחב של כלים כמו מנופים, מלגזות או ציוד שמשתמשים בו בענף הבנייה. כשמעמיסים ציוד כבד עדיף למקם אותו בחלק האמצעי של המשאית או כלי התחבורה שמשתמשים בו לשינוע. בנוסף, חשוב לוודא שהציוד מהודק כמו שצריך ולא יכול לזוז תוך כדי הנסיעה. אם מובילים כלי עבודה כבד שלא מקובע למקום, בלימה פתאומית של המשאית שמובילה אותו יכולה לגרום לו להיזרק קדימה, לפגוע במשאית שבתוכה הוא נמצא ולפעמים אפילו לגרום לתאונה. 

הובלה של ציוד טכנולוגי

הובלה של ציוד טכנולוגי (מחשבים או ציוד דיגיטלי אחר) זו קטגוריה בפני עצמה שמחייבת מיומנות גבוהה במיוחד. בגלל שמדובר בציוד רגיש, צריך למזער את הסיכוי שהוא יפגע תוך כדי ההובלה. חשוב לעטוף את הציוד בניילון פצפצים או ניילון נצמד ולשים בתוך קרטונים להגנה מקסימלית. את הקרטונים כדאי לקבע בתוך המשאית כדי שלא יתגלגלו ויקבלו מכות תוך כדי הנסיעה. אחרי שההובלה מגיעה ליעד ופורקים הכל – מומלץ לוודא שכל הציוד הטכנולוגי עובד באופן תקין. 

הובלה של ציוד במה 

ציוד במה יכול לכלול מערכות הגברה, רמקולים, כסאות, ספסלים לקהל, ציוד תאורה וכדומה, הובלה שלו רלוונטית בעיקר לחברות להפקות אירועים או ארגונים שמקיימים כנסים מקצועיים. במקרה הזה יש חשיבות גם לאיכות ההובלה, וגם לעמידה בלוחות זמנים צפופים הנגזרים מקיום האירוע. מכיוון שגם במקרה הזה מדובר בציוד רגיש לנזקים, צריך לוודא שנוקטים באמצעי זהירות כמו אריזה שמונעת פגיעות. אחרי שמגיעים ליעד ולפני תחילת האירוע, מומלץ לערוך בדיקות מקיפות (למשל בדיקות סאונד) כדי לוודא שהציוד לא נפגע.