כמות החבילות שמועברת מדי יום ברחבי הארץ הולכת וגדלה משנה לשנה ומיום ליום. העידן הדיגיטלי ואינספור האפשרויות שמציע לנו האינטרנט גורם לכולנו לקנות אונליין כמעט הכל – ממזון ובגדים דרך כלי בית וכלי עבודה וכלה בצמחים, צעצועים, רהיטים ומה לא בעצם. בדרך כלל כשמדמיינים משלוח של חבילות התמונה הראשונה שעולה בראש היא של משאית עמוסת סחורה או של רכב מסחרי שבחלקו האחורי שוכבות זו על גבי זו חבילות רבות. אסוציאציה נפוצה נוספת היא של משלוחים קטנים בעזרת קטנועים. בפועל, בלא מעט מקרים, ניתן לשנע גם עם כלי רכב נוספים ובפרט מכוניות שמותאמות למרחבים האורבניים. 

היתרונות של המכונית בהשוואה לקטנועים 

היתרון הראשון של שינוע חבילות קטנות בתוך העיר בעזרת מכונית במקום קטנוע הוא הבטיחות: אי אפשר להתעלם מהעובדה שכלי רכב דו גלגליים מעורבים בתאונות הרבה יותר ממכוניות, ובנוסף הרוכבים על כלי רכב אלה חשופים לפגיעה חמורה יותר מנהגי מכוניות. 

היתרון השני הוא הכמות – על קטנוע ניתן להעמיס מספר מוגבל של חבילות, בעוד שברכב פרטי, גם כשמדובר על מכונית סופר מיני, החלל כמובן גדול ומאפשר להעביר יותר חבילות בבת אחת (או לחילופין חבילות גדולות יותר). 

יתרון שלישי הוא שהחבילות מוגנות מפני פגעי מזג אוויר, ממטרות ועוד גורמים שעלולים להזיק להן כשהן על קטנוע ומחוץ לארגז. 

עוד כדאי לקחת בחשבון שקטנוע אמנם יכול להשתחל בין המכוניות גם בכבישים הצפופים והעמוסים ביותר, ולכן הוא נחשב לכלי הרכב המהיר ביותר בתוך העיר – אבל בפועל ההבדל מבחינת זמן ההגעה לבין כלי הרכב הדו-גלגליים לבין המכוניות הוא יחסית מצומצם. הסיבה לכך היא שגם קטנועים נדרשים להמתין באור אדום, מה גם שבתוך העיר התנועה עשויה להיות בהיקף משמעותי אבל כמעט תמיד היא גם זורמת, בעוד הפקקים המתסכלים ביותר הם בכניסות לערים וביציאות מהן. בנוסף, במסגרת משלוחים מתבטל יתרון אחר של קטנועים – מציאת חנייה בקלות (מפני שממילא מסירת חבילה היא פעולה שאורכת זמן קצר מאוד). 

באיזה כלי רכב כדאי להשתמש למשלוחים בעיר?… 

על-מנת להבטיח שינוע בטוח, יעיל ומשתלם כדאי להעדיף מכונית סופר מיני – רכב קומפקטי וקטן שיכול לעבור בקלות גם ברחובות הצרים וכשיש מכשולים שונים בדרך (למשל כלי רכב בחנייה כפולה וכו'). 

דגש חשוב נוסף בבחירה הוא צריכת דלק נמוכה ככל האפשר, כדי שלכל שינוע חבילה תהיה עלות מינימלית. המרכיב הבא שאסור להתפשר עליו הוא רמת אבזור הבטיחות, כדי שמי שמבצע את העבודה בפועל ירגיש בטוח וכמובן לא רק ירגיש בטוח אלא יהיה מוגן לחלוטין. 

כמו כן רצוי להעדיף גם את המכוניות הפחות מזהמות שהרי כולנו כבר מודעים לחשיבות צמצום הפגיעה בסביבה (שבסופו של דבר פוגעת בנו).