עוד לפני שווירוס הקורונה פרץ לחיינו, מספר החבילות המשונעות בארץ ממקום למקום עלה בהתמדה בקצב מואץ. חלק מהן מגיעות מחו"ל ואז מועברות ליעדן ואחרות נשארות בגבולות ישראל אבל גם כך עוברות קילומטרים רבים. את המשלוחים המקומיים מבצעים במרבית המקרים באמצעות קטנועים, מכוניות קטנות יחסית ואפילו אופניים חשמליים – אבל כשהמרחק משמעותי יותר, הפתרון הנכון ביותר הוא רכב מסחרי, רצוי כמובן איכותי. 

היתרונות של כלי הרכב המסחריים 

אם בתוך העיר יש יתרון לכלי הרכב הזריזים והקטנים – אלה הדו-גלגליים וגם מכוניות סופר מיני מוצלחות – כשיוצאים מהעיר ולפעמים חוצים את כל ישראל לאורכה ולרוחבה, הדרך הטובה ביותר היא רכב מסחרי איכותי. 

ראשית, באמצעות כלי רכב שכזה ניתן להעביר בבת אחת מספר גדול מאוד של חבילות. כשבכל מקרה נדרשת נסיעה ממושכת, ולכן יקרה יחסית, כדאי שהתמורה תהיה גבוהה – וכך גם ניתן להציע ללקוחות תעריפים אטרקטיביים. 

סיבה שנייה היא שהגודל מקנה למסחריות השונות רמת בטיחות גבוהה. עוד כדאי לקחת בחשבון שישנו מגוון רחב של כלי רכב מסחריים – מסחריות מיני, מסחריות קטנות, מסחריות בינוניות ומסחריות גדולות – ובהתאם חברה ותיקה וגדולה עם צי רכב שנבנה בחוכמה יכולה להתאים לכל משימה את כלי הרכב האידיאלי. 

נפח תא המטען וכושר ההעמסה של כל סוגי המסחריות 

בחירת כלי רכב מסחרי לטובת שינוע יעיל ובטוח של חבילות ברחבי הארץ מבוססת קודם כל על נפח תא המטען ועל יכולת ההעמסה של כל דגם ספציפי. 

מסחרית מיני יכולה לשאת עד 500 ק"ג, ונפח תא המטען הוא עד 2,500 ליטר. בקטגוריית המסחריות הקטנות כושר ההעמסה מגיע בדרך כלל לכ-1,000 ק"ג והנפח של החלל שבו מונחות החבילות הוא עד 4,500-5,000 ליטר.  

בקבוצת המסחריות הבינוניות הנפח יכול להגיע גם ל-8,000 ליטר וכושר ההעמסה המקסימלי יהיה כ-1,500 ק"ג. יש גם כלי רכב מסחריים גדולים מאוד שבהם ניתן להעמיס עד 2,500 ק"ג והנפח הרלוונטי יכול להגיע גם ל-15,000-17,000 ליטר. 

איך לבחור רכב מסחרי לשינוע חבילות? 

ישנם 5 פרמטרים עיקריים לבחירת רכב מסחרי איכותי שישמש לשיגור חבילות מכל הסוגים, בכל רחבי הארץ ובכל ימות השנה. 

הפרמטר הראשון הוא כאמור נפח תא המטען וכושר ההעמסה המרבי, כדי שאפשר יהיה לשנע מספר מרבי של חבילות, כולל כאלה גדולות יחסית.  

הפרמטר השני הוא צריכת הדלק, שגם היא משפיעה במידה ניכרת על יעילות השילוח ועל הרווחיות. הפרמטר השלישי, שעליו בהחלט לא מומלץ להתפשר, הוא הבטיחות – כדי לאפשר לנהגים לצלוח קילומטרים רבים, בכבישים מכל הסוגים ובכל תנאי מזג אוויר, בראש שקט באמת. 

הפרמטר הרביעי הוא דרגת זיהום האוויר – רכב מסחרי נמצא על הכביש שעות רבות מדי יום, ורצוי לוודא שהשפעתו על הסביבה מינימלית. הפרמטר האחרון הוא כמובן המחיר של הרכב אתו תרצו לבצע משלוחים בכל הארץ.